ĆWICZENIA RUCHOWE - SPOSÓB WYKONANIA

 

ZESTAW ĆWICZEŃ - krok po kroku - ZOBACZ ! >>

Pierwsze ćwiczenie - podobne jest do „pajacyka" ale w pozycji leżącej na
plecach. Pozycja wyjściowa i układ ruchów: Kładziemy się ubrani w dres
na kocu podwójnie złożonym na dywanie , na plecach, na podłodze przy
otwartym oknie lub przy dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Nogi
uginamy w kolanach i szeroko rozstawiamy, stopy oparte są na podłodze.
Ręce rozłożone w linii barków poziomo.

Leżymy rozluźnieni swobodnie oddychając. Jest to pozycja wyjściowa.
Następnie w tym samym czasie wykonujemy równocześnie następujące ruchy: głowę skręcamy w lewo a kolana kładziemy w prawo do podłoża, przedramię ręki prawej kierujemy w łokciu dłonią do góry – zewnętrznie. Natomiast przedramię lewej ręki kierujemy w łokciu dłonią do dołu. – wewnętrznie.

Przypominam - wszystko to wykonujemy jednocześnie i równocześnie. To jest pozycja pierwsza. Następnie wykonujemy to samo synchronicznie, lecz w drugą stronę. A więc głowa w prawo, kolana w lewo do podłogi, lewe przedramię kierujemy w łokciu rotacyjnie przedramieniem do góry, a prawe przedramię dłonią do dołu. Jest to pozycja druga. Pamiętajmy by podczas tego ćwiczenia kręgosłup w części lędźwiowo-krzyżowej przylegał starannie do podłoża.

Zalecanym jest równocześnie przy tym ćwiczeniu, gdy głowa jest w lewo podciąganie stóp do góry, a gdy głowa jest w prawo prostowanie stop. Licząc tylko np. w lewo skręcaną głową, takich ćwiczeń wykonujemy po paru dniach, docelowo, przed snem 300 razy w czasie 10 minut, licząc tylko ruchy głowy w jedną stronę. Ćwiczenie to znakomicie kształci podzielność uwagi i koordynację móżdżkowo – ruchową z jednoczesnym, wielokrotnym przekrwieniem także pnia mózgowego, mózgu, móżdżku oraz całego obwodowego układu nerwowego.

Jak wiemy układ kości, więzadeł i mięśni śródstopia ze stawami skokowymi, jest tak przez naturę skonstruowany, że tylko gdy chodzimy to pompujemy limfę (osocze). Limfa odtruwa organizm, poprawia odporność organizmu, znosi cellulitis (zapalenie tkanki łącznej podskórnej).

Drugie ćwiczenie - podobne jest do znanych „pompek", ale łatwiejsze - lżejsze, mniej męczące, albowiem wykonujemy je przy wsparciu na kolanach. Pozycja wyjściowa to klęk jak Muzułmanin przed Allachem na kolanach z dociągnięciem pośladków do pięt, ze wsparciem wyprostowanych rąk ponad głową dłońmi na podłożu. Kończyny górne ułożone równolegle. W tej pozycji utrzymujemy głowę jak najbliżej kolan i w tym czasie następuje wydech. Druga część ćwiczenia to przesunięcie dłoni o ich długość do przodu z równoczesnym podniesieniem tułowia na wyprostowanych kończynach górnych w taki sposób, by miednica była wsparta o podłoże a głowa skierowana twarzą jak najwyżej do góry. Oczywiście dłonie muszą być rozstawione na szerokość stawów barkowych. Ćwiczenie wykonuje się w tempie na raz i dwa, płynie i dość szybko. Oddech należy brać przy wyprostowaniu się w podniesieniu na rękach. Ćwiczeń takich należy wykonać początkowo 10, a po paru dniach 20 i stopniowo 30 w czasie 2 minut. Nie należy stosować przerw między ćwiczeniami. Ćwiczenie to doskonale działa na kręgosłup i mięśnie podłużne.

Trzecie ćwiczenie - polega na położeniu się na plecach, kończyny górne ułożone równolegle, wyprostowane ponad głową. Kończyny dolne wyprostowane równolegle, spoczywają swobodnie na kocu. Jest to swobodna pozycja wyciągnięta wyjściowa.

Z tego stanu ułożenia wykonujemy równocześnie przełożenie górą równolegle kończyn górnych obok tułowia na podłogę, z silnym podniesieniem głowy i karku do góry, z tendencją do podciągniętych kolan, albowiem w tym samym czasie podciągamy kończyny dolne, zginając w kolanach, jak najbliżej głowy. W tym czasie wykonujemy wydech powietrza ustami. Druga część ćwiczenia to powrót do pozycji wyjściowej, leżącej, z wyprostowanymi równolegle kończynami dolnymi, tułowiem i kończynami górnymi skierowanymi równolegle na podłogę ponad głowę. W czasie prostowania się wykonujemy wdech nosem powietrza. Tempo ćwiczenia jest również na raz i dwa, dość szybkie. Docelowo w kilka dni trzeba wykonać takich ćwiczeń 50 w czasie 1 minuty. - Osoby starsze z tendencją do nadciśnienia nie powinny wykonywać tego ćwiczenia przed snem.

Czwarte ćwiczenie - kładziemy się na plecach, ramiona ułożone równolegle do tułowia ale przedramiona w łokciach skierowane są dłońmi na powłokę brzucha pomiędzy klatkę piersiową a pępkiem. Kończyny dolne ugięte w kolanach, lekko rozstawione i wsparte stopami na kocu.

Ćwiczenie polega na tym, gdy leżąc na plecach z głową skręconą w lewo, podnoszę (wypycham) do góry strefę kręgów piersiowo-lędźwiowych, w taki sposób, by nie odrywać od podłogi głowy, łopatek i pośladków. Głowy nie podnosi się w tym ćwiczeniu, lecz swobodnie przetacza się w lewo lub prawo. Druga czynność to w procesie skręcania głowy w prawo kręgosłup opuszczamy - przylega do podłoża. Z chwilą, gdy głowa osiągnie pełne wychylenie w prawo w tym samym czasie szybko wypychamy kręgosłup, tak samo w części pod dłońmi do góry. To jest drugie położenie w tym ćwiczeniu. Ćwiczenie to powinniśmy wykonywać bardzo szybko w tempie raz dwa. Ćwiczenie to również kształci podzielność uwagi, koordynację móżdżkowo-ruchową a nade wszystko wywołuje znakomite dokrwienie drobnych struktur anatomiczno- morfologicznych kręgosłupa i najbliższych okolic (mięśnie, więzadła, stawy, kręgi, krążki miażdżyste międzykręgowe, worek oponowy rdzenia, korzonki nerwowe).

To ćwiczenie wykonujemy jak najszybciej 150 razy licząc w jedną stronę ruch głowy w czasie 2,5 minuty.

Po tych ćwiczeniach wykonywanych w szybkim tempie przed snem i rano, wywołuje się głębokie i staranne przekrwienie wszystkich struktur anatomicznych i morfologicznych całego organizmu. Tym samym bardzo dokładnie oczyszcza z różnych trucizn – „metabolitów" - produktów spalania z przemiany materii. Krew po odprowadzeniu i wydaleniu wszelkich trucizn poprzez płuca, skórę i nerki do pęcherza moczowego. Krew dobrze dotleniona i czysta daje bardzo dobry komfort w czasie spania. Tkanki wszelkich struktur całego organizmu łącznie z mózgiem są dobrze przekrwione, dotlenione, dożywione, zrelaksowane i zapewniają dobry sen. Jak wiemy serce i funkcje naczyniowo – ruchowe, cyrkulacja krwi podczas płynnego odciążonego ruchu, zdecydowanie łatwiej dochodzi do najtrudniejszych, najbardziej przeciążonych miejsc.

Te wszystkie ćwiczenia wywołują znakomite odstresowanie, zrelaksowanie i zniesienie napięć całego organizmu a w szczególności układu nerwowego korowego, ośrodkowego, obwodowego różnych rodzajów nerwów obwodowych, układów: oddechowego, mięśniowego, więzadłowego, kostnego i pokarmowo-trawiennego. W nie obciążonym płynnym, rytmicznym ruchu zdecydowanie łatwiej uzyskujemy lepsze przekrwienie, odtrucie, głębokie i dokładne oczyszczenie a także staranne dotlenienie całego organizmu.

UWAGA!

Dzieci i młodzież po miesiącu ćwiczeń w pełnym wymiarze, mogą ograniczyć ćwiczenia do 70%. Ćwiczenia te powinny być wykonywane przez wszystkich od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Zapewnienie odtrucia organizmu oraz dożywienie poprzez dokrwienie i dotlenienie, zapewnia komfort psychiczny i fizjologiczny każdego organizmu. Jest znakomitą profilaktyką w zapobieganiu wadom postawy. Wszelkie dolegliwości ludzi starszych po 3-5 miesiącach starannych ćwiczeń ulegną likwidacji. Ćwiczenia wykonywane w pełnym wymiarze, spowodują profilaktyczne zapobieganie wszelkim schorzeniom. Nastąpi odzyskanie wysokiej sprawności całego organizmu w wymiarze psychologicznym, nerwowym, fizjologicznym i fizycznym.

 

UWAGA!!! Zalecam także dwa razy dziennie, po 10 minut chodzenie boso po grubym żwirze w misce - PATRZ ZDJĘCIE

Jak wiemy człowiek w procesie ewolucyjnym, gdy stanął na nogach, na przestrzeni wielu setek tysięcy lat, chodząc boso po różnych nierównościach, wykształcił dziesiątki niezwykle cennych receptorów w stopie. Po przez codzienne chodzenie boso na grubym żwirze, wykonuje się stymulację fizyczną (refleksoterapię) receptorów stopy, utrzymując profilaktycznie wszystkie narządy, cały organizm w bardzo dobrej kondycji fizjologicznej.

Hindusi od niepamiętnych lat stosują w refleksologii akupresurę stóp.